İLETİŞİM: 0553 002 91 01 DESTEK : 10:00-18:00
MARKALAR

Hyaluronik asit nedir ne işe yarar?

Hyaluronik asit nedir ne işe yarar?
Vücudumuzdaki tüm bağ dokusunda eklemlerde ve ciltte doğal olarak yer alan glukozaminoglikan denilen amino asit içeren polisakkarit formunda bileşenler bulunur. Bu bileşenler bağ dokusuna esneklik sağlamlık ve nem kazandıran bileşenler. Hyaluronik asit de bu bileşenlerden bir tanesi.

Hayatın Kaynağı Su, Hyaluronik asit güçlü su tutucu:
Su olmadan hayat düşünülemez, insan vücudunda da hem hacim hem de ağırlık olarak en çok bulunan madde su. Su olmadan ya da yeterli su olmadan vücut fonksiyonlarımızın normal şekilde yürümesi mümkün değil. Çünkü vücudumuzdaki her türlü biyokimyasal işlemde suyun çok önemli rolü var. Hyaluronik asit kendi ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilen mucizevi bir molekül.

Hyaluronik Asit içeren nemlendiriciler

Cilt bakımı açısından Hyaluronik asit:
Cilt tüm vücudumuzu örten, dış etkenlere karşı koruyan, vücut bütünlüğünü sağlayan, ısı ve nem kaybetmemizi önleyen, ayrıca bedenimize son şeklini veren, vücut ağırlığımızın da en önemli kısmını oluşturan organımız. Cildimiz için de yeterli nem seviyesinin sürdürülmesi hayati önem taşıyor. Cildimizin şeklini almasını sağlayan ve koruyan tüm işlevler neme ihtiyaç duyar. Bu yüzden cildimizin yeterli neme sahip olması tüm cilt fonksiyonları için önemli. Yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi, kırışıklık görünümünün azaltılması, ciltteki sarkmaların önlenmesi, güneş ve diğer çevresel olumsuzluklara karşı cildin korunması gibi önemli konularda cildimizin yeterli derecede nemlendirilmesi vazgeçilmez bir şart olarak karşımıza çıkıyor.

İşte burada Hyaluronik asit devreye giriyor. En etkili nemlendirici serumlarda ve kremlerde hyaluronik asit vezgeçilmez bir etken madde. Hyaluronik asitin birkaç farklı formu kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde kullanılır. Sodyum Hyaluronate, Hyaluronik asitin sodyum tuzudur. Ayrıca düşük molekül ağırlıklı hyaluronik asit ve yüksek molekül ağırlıklı Hyaluronik asit şeklinde de farklı etken maddeler söz konusu. Molekül ağırlığı azaldıkça Hyaluronik asit cildin daha derin katmanlarına kadar inebilmekte. Kozmetikte genellikle hem düşük hem de yüksek molekül ağırlıklı Hyaluronik asit bir arada kullanılarak cildin içten dışa nemlendirilmesi hedeflenir.

Hyaluronik asit içeren dermokozmetik cilt bakım ürünleri:

Hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri www.eczanedesin.com’da mevcut. Bu ürünler tonikler, serumlar, losyon ve krem şeklinde de olabilmekte. Vichy, Filorga, Dermaplus, Avene gibi markaların benzer ürünlerini sitemizde bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Hyaluronik Asit ile ilgili 5 bilgi:

Cildimizin genç, parlak ve canlı görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri nem ve su oranı olduğu için son dönemlerin nemlendiricilerin ve kırışıklık ürünlerin içinde sık gördüğümüz Hyaluronik Asit;

1) İsminde asit kelimesi geçmesine rağmen "asit" değil; bir monoküldür ve latincede "cam" kelimesinden türetilmiştir.
2) Kendi molekül ağırlığının 1000 katı su tutma özelliği vardır. 1 gr Hyaluronik Asit 6 litreye kadar su tutabilir.
3) Vücuttaki ana görevi dokularımızı iyi yağlanmış ve nemli tutmaktır. Suyu deride tutmaya yardımcı olur.
4) Genel olarak insan vücudunda 15-20 gr arası bulunur ve yaş ilerledikçe azalmaya başlar.
5) Cilde uygulandığında yüksek nem tutma kabiliyeti sebebiyle cildimizin daha parlak, canlı görünmesine yardımcı olur.

 

Üye Girişi
Üye Ol
Şifremi Unuttum ?

Yeni Üye Kaydı