İLETİŞİM: 0553 002 91 01 DESTEK : 10:00-18:00
MARKALAR

3D NEDEN GEREKLİDİR

Mevcut durumda, sanal mağazalarda alışveriş anında kredi kartı işlemi banka tarafından onaylansa bile, sahte işlem gerçekleşme riski sanal mağazaların sorumluluğunda olmaktadır. Online alışverişlerde olası sahtekarlıkların önlenmesi amacıyla sunulan ilave güvenlik katmanları ile sanal mağazaların ve kart sahiplerinin riski minimize edilmiş olmaktadır.

VISA ve MasterCard üye işyerlerinin kart hamili doğrulaması yapmasını önermektedir. Kart hamili doğrulaması için kart kuruluşlarının geliştirdikleri ilave güvenlik katmanı Visa'nın Verified by Visa, MasterCard'ın ise Mastercard SecureCode adını verdiği servislerdir. Bu servisler şu şekilde işlemektedir:
Öncelikle, kart sahiplerinin sisteme kayıt olmaları gerekiyor. Kayıt gerçekleştirmeyen müşteriler ya kayda yönlendiriliyor ya da işlemlerine önceki gibi devam edebiliyorlar.
Online alışveriş sırasında işlem akışı aşağıdaki şekilde gerçekleşiyor:
1.Kart sahibi alışverişini tamamlamak için kart bilgilerini tuşlayıp satınalma işlemini başlatıyor. 
2.Kart sisteme tanımlı ise kart sahibi banka tarafından açılan web sayfasında kart sahibi bankaya bağlanıyor ve şifresi soruluyor.
3. Kart sahibinin şifresi kartı çıkaran banka tarafından doğrulanırsa ödeme işlemi tamamlanıyor. 
Bu şekilde, Verified by Visa ve Mastercard SecureCode desteğini kuran sanal mağazalar için kart hamilinin işlemi kendisinin yapmadığını iddia ettiği durumlarda, riskini minimize etmiş ve kart hamilini doğrulama amacında olduğu için daha güçlü duruma geçmiş oluyor.

Üye Girişi
Üye Ol
Şifremi Unuttum ?

Yeni Üye Kaydı